Kalıp Çeşitleri

İstanbul kalıp üretim merkezi olarak; plastik oyuncak kalıpları, elektronik eşya kalıpları, plastik bavul kalıpları, endüstriyel mutfak ürün kalıpları, otomotiv yedek parça kalıpları, mobilya aksesuar kalıpları, tekstil aksesuar kalıpları, kozmetik ürün kalıpları, otomotiv kalıpları, beyaz eşya kalıpları, aydınlatma kalıpları, küçük ev aletleri kalıplarının tasarımını ve üretimini gerçekleştirmekteyiz.


Plastik Enjeksiyon Kalıbı:
Kullanım amacına göre en fazla plastik çeşitinin üretildiği kalıplardır. Enjeksiyon ocağı içinde eritilen plastik hammaddesi kalıbın içine yüksek basınçla enjekte edilir. Kalıbın içinde soğuyan plastik kalıbın şeklini alır. Bu işlemin süresi saniyelerle ölçülebilecek kadar kısa bir sürededir. Bu yöntemle çok hassas ölçülerde plastik parçalar üretilebilir. Uygunsuz ürünler tekrar geri dönüştürülüp şekillendirilebilir.


Vakum Kalıbı:
Vakum kalıplama yönteminde termoplastik grubuna giren plastiklerden üretilmiş levha ısıtılır ve vakumla kalıbın üzerine emilerek ürünün formunu alması sağlanır.


Şişirme Kalıbı:
Şişirme kalıbına en iyi örnek plastik şişelerdir. Erimiş plastik boru şeklinde ocaktan akarken. Kalıbın arasına hapsedilir ve bir noktadan içine basınçlı hava verilerek kalıbı içinde şişirilir. Kalıp içinde soğuyan plastik kalıbın şeklini alır.

Extrüzyon kalıbı: Extrüzyon ocağında eritilen plastik kalıp içinden sürekli olarak akıtılır ve kalıp çıkışında hava veya su ile soğutulur. Pencere kapı profilleri, hortumlar, elektirik kabloları bu yöntemle üretilir.